Układanka
ROZWÓJ OSOBISTY

Czym jest coaching?

Czym jest coaching?

 Zazwyczaj cykl regularnych spotkań które przybliżają Cię do określonego celu. Tak jak idziesz na siłownię, żeby wyrzeźbić sylwetkę, wzmocnić się, czy poprawić kondycję tak na coaching przychodzisz osiągnąć swój cel np. zwiększyć pewność siebie, pokonać niesłużące Ci przekonania, podjąć decyzję, przewartościować swoje życie etc.

Gdy idziesz na siłownię zdajesz sobie sprawę, że potrzeba regularnych treningów by osiągnąć cel, tak tu także ważne jest, żeby sesje nie odbywały się od przypadku do przypadku. Ważna jest systematyczność nie tylko w spotkaniach z coachem, ale także przy wprowadzaniu zmian między sesjami. Jeśli zmiana jest bardzo trudna do wdrożenia to prawdopodobnie jest na nią za wcześnie lub nie jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Skuteczne mogą być także okazyjne sesje. To znaczy potrzebujesz coacha by np. popracować nad dylematem, „przetrenować” trudne spotkanie. W takim wypadku do osiągnięcia swojego celu potrzebujesz 1-2 spotkań i nie ma konieczności kontynuowania procesu.

Droga do sukcesu

Kim jest coach?

 Coach to trener, który wspiera Cię w osiągnięciu celu. Zadaje pytania, podsuwa ćwiczenia, narzędzia coachingowe byś spojrzała na swój cel i drogę do niego z różnych perspektyw. Pomaga Ci dostrzec inne punkty widzenia, dzięki czemu odkrywasz rozwiązania, których do tej pory nie widziałaś.

Zawód coacha nie jest obecnie unormowany prawnie stąd coachem nazywają się mówcy motywacyjni, doradcy, mentorzy. Nie jest to poprawna nomenklatura. Najbardziej rozpoznawaną organizacją potwierdzającą kompetencje coacha jest ICF (International Coach Federation). Akredytowany coach ma przynajmniej 100h praktyki za sobą.

Rodzaje coachingu

 Coaching to szerokie pojęcie. Może być indywidualny, albo grupowy. Może być life, gdzie pracujemy nad problemami codzienności albo biznes  coaching, czyli praca w organizacji, gdzie zazwyczaj pracownik jest kierowany do pracy w określonych obszarach.

Biznesowy, który ja oferuję nie jest skierowany do dużych organizacji ale do małych kobiecych biznesów, gdzie problemy prowadzenia własnej firmy mieszają się z codziennym życiem prywatnym. Masz może propozycję, na lepszą nazwę tej specjalizacji?

Możemy także wyróżnić coaching menadżerski, kariery, sportowy, kobiecy, męski, zdrowia. Specjalizacji można znaleźć tyle ile potrzeb.

Coaching

Z czym warto się zgłosić?

 Przy life coachingu ważne jest by nie pomylić coacha z psychologiem. Z coachem nie przepracujesz depresji. Przychodzisz tu z celem do osiągnięcia. Chcesz coś zmienić w swoim życiu. Masz dylemat i ciężko Ci podjąć decyzję. Chcesz się przygotować do trudnego spotkania. Docenić siebie, popracować nad asertywnością. Określić co chcesz dalej robić w życiu – to tematy, z którymi można przyjść na life coaching. Z przedsiębiorczyniami często pracuję np. nad ułożeniem oferty, wyceną, czy przełamywaniem się do np. kręceniem video.

Ile trwa proces?

 Zazwyczaj proces trwa od 3 do 12 spotkań. Ja ze swoimi klientkami zamykam się najczęściej w 5 spotkaniach, dlatego też polecam zakup właśnie takiego pakietu.

 Jeśli zastanawiasz się, czy coaching może Ci pomóc