Twoja droga jest właściwa
Cykl: Kobieta niezależna

Kobieta Niezależna od Opinii

Jaka powinna być kobieta? Co wypada? Jak sprostać wymaganiom czy może stać się niezależną od opinii innych i  jak to zrobić?

Dawno, dawno temu, za lasami, za kwiatkami, usłyszałam kiedyś tekst, że dziewczynka choćby najgrzeczniejsza to i tak niewystarczająco grzeczna. Całe szczęście, że nie było skierowane to do mnie, bo mała Ola była bardzo nieśmiała i bardzo grzeczna i pewnie miałabym niezłego mindfucka, co do cholery robię nie tak. Co to w ogóle znaczy „grzeczna”? I dlaczego chłopcy mają prawo robić to co chcą, a dziewczynki to co wypada.

A co wypada?

Dziewczynka, a potem kobieta powinna być cicha, spokojna, delikatna, wrażliwa, skupiona, uważna, dobrze się uczyć, pracować, sprzątać, gotować, dbać o męża, dzieci, mieć czysty dom, mieć rękę do kwiatów, być dobrze zorganizowana, ciepła, troskliwa, opiekuńcza, zaradna, pomysłowa, kreatywna,  wszystko znosić z pokorą i rodzić bez znieczulenia.

To oczywisty sarkazm, jednak wzrastając w otoczeniu spełniania oczekiwań innych trudno o wykształcenie własnej niezależności. Dbania o siebie. Uznania siebie za ważną i odważną. Mamy potem madki, których największym osiągnięciem jest urodzenie dziecka, bo na realizację siebie po prostu nie ma czasu ani siły.

Nie pomaga nawet usamodzielnienie się, bo jakimś cudem obcy ludzie uważają, że mają prawo mówić innym kobietom jak mają żyć i co robić. A może problem jest globalny i mężczyźni też się z nim mierzą?

Do meritum, która nie usłyszała nigdy nic w tym stylu:

Ściągnij mu czapkę. Dziecko bez czapki, olaboga. Jak to nie rodziłaś naturalnie? To nie jest praca dla kobiety. Jak to piłka nożna, czemu nie balet? Kobiety to humanistki, odpuść politechnikę! Sama? W podróży? Na weselu? Znajdź sobie wreszcie jakiegoś faceta. Za mocno się malujesz naturalność jest w cenie. Pomaluj się dziewczyno, wyglądasz jakbyś była chora. Jak będziesz za dużo zarabiać to facet cię zostawi.

Można wymieniać bez końca, a najwięcej do powiedzenia mają ludzie, którzy kompletnie nie mają o Tobie pojęcia.

A Ty jak na to reagujesz? Spływa po Tobie jak po kaczce, czy może bierzesz wszystko do siebie i próbujesz zadowolić wszystkich?

Pamiętaj, mądrość ludowa mówi, że wszystkich nigdy nie zadowolisz, znasz historyjkę o ośle?

Ludzie zawsze będą gadać

Nikt też nie będzie za Ciebie szczęśliwy. Nikt za Ciebie nie zrealizuje Twoich marzeń. Możliwe, że nikt nawet nie odgadnie czego tak naprawdę chcesz.

Czy jesteś skazana na wieczne „co ludzie pomyślą”?

Niezależność w tym aspekcie zapewni Ci pewność siebie. Dobiłam? Nad pewnością siebie warto popracować, jest lekarstwem na wiele problemów.

Zacznij od prostego zajrzenia w lustro. Uśmiechnij się do siebie. Nie myśl o białym niedźwiedziu, żadnych negatywnych myśli. Zlustruj się i pomyśl co masz ładnego. Może duże, radosne oczy, a może piękne włosy? Może Twoja twarz kipi energią. Następnie powiedz sobie jesteś super dziewczyno. Rewelacja, możesz wszystko. Śmieszne? A mówienie sobie jestem głupia, idiotka, mam za duży nos, czy pryszcza na twarzy śmieszne już nie jest?

W pracy nad pewnością siebie dobrze skorzystać z pomocy specjalistów. Psycholog oczywiście jest tu na czele stawki, to nie wstyd iść do psychologa, to kwestia zadbania o własną duszę, myśli, potrzeby, ułożenia codzienności, ale nie zawsze potrzebujesz akurat psychologa. Może brakuje Ci wizażysty, który kilkoma trikami odmieni Twój image. Dobór kolorów garderoby potrafi zdziałać cuda, nie mówiąc już o odpowiedniej fryzurze, czy fasonach ubrań. Dobry fotograf to też cudotwórca pomoże wydobyć piękno, a chyba nie zamierzasz się kłócić z obrazem? Nawet jeśli to Twój portret.

A może potrzebujesz trochę kontaktów z właściwymi znajomymi, którzy zapewnią ludzką  potrzebę akceptacji? Może sąsiadka też ma małe dziecko i chętnie porozmawia z kimś dorosłym na codziennych spacerach. Razem łatwiej pośmiać się, że ktoś znowu chce ubrać Twoje dziecko. Może na fb znajdziesz grupę zapaleńców jak Ty, którzy zrozumieją Cię na przekór stereotypom.

Ostatnim punktem ułatwiającym niezależność od opinii jest kwestia niezależności finansowej, o której więcej możesz poczytać w pierwszym artykule z cyklu.

To pewność siebie, własnej wartości, wiary we własne siły i słuszność swojego zdania jest tarczą dla atakujących opinii. Do boju dziewczyno stwórz swoją zbroję.

Napisz mi czy masz już zbroję Iron Mana, czy na razie to drewniana tarcza,  a może masz potrzebę pogadania, poszukania swojej pewności? Zapraszam do kontaktu. Kolejny wpis z cyklu: KOBIETA NIEZALEŻNA już za tydzień, a tymczasem zapraszam Cię na fb i instagram.

2 komentarze

  • OtTola

    Wydaje mi się, że warto przede wszystkim uświadomić sobie, że to nie stanie się z dnia na dzień. Jednorazowa zmiana fryzury, czy powiedzenie sobie, że jestem super, nie zmieni od razu nastawienia do siebie. To długa i systematyczna praca nad sobą, ale warta efektów 🙂

    • Aleksandra Jaśkowiak

      Masz rację, wydawało mi się oczywiste, że nie jest to kwestia dzisiaj zostanę pewna siebie tylko długofalowy proces, więc może faktycznie to tak nie wybrzmiało. Dzięki za podkreślenie tego faktu 🙂 Elementy jak zmiana fryzury, dobranie odpowiednich kolorów dla siebie, czy otrzymanie dobrych zdjęć nie sprawią nagle, że staniemy się pewni siebie, mogą pomóc w innym spojrzeniu na siebie. Chwilowym dobrym samopoczuciu, o które powinniśmy się starać długookresowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.