Hamak w zieleni
Kobieta świadoma,  kobieta w równowadze,  kobieta zorganizowana

Śpij, kiedy dziecko śpi, gotuj kiedy gotuje?

Czy da się spać kiedy dziecko śpi? Jak to zrobić, żeby ogarnąć i odpocząć? Czy to jest możliwe, czy raczej mitologia dziecięcego wychowania? 

Śpij kiedy dziecko śpi. Gotuj kiedy dziecko gotuje, sprzątaj kiedy dziecko sprząta, znasz to?

Śpij kiedy dziecko śpi po raz pierwszy usłyszałam od mamy kiedy na świecie pojawił się mój synek. Na początku oczywiście uważam, że to bzdura, bo kiedy mam sprzątać, gotować, robić pranie i inne obowiązki? Z małym człowiekiem w domu obowiązków nie ubywa. Przeciwnie, a kobiety przecież opanowały sztukę zaginania czasoprzestrzeni dlatego ogarnianie codzienności to pikuś. Więc skąd ta frustracja i zmęczenie?

Nagle mnie olśniło. Śpij kiedy dziecko śpi i moje życie jest dużo prostsze

Następnie zobaczyłam jak moja koleżanka z małym dzieckiem wrzuciła posta z cytatem śpij kiedy dziecko śpi, a do tego ironiczny podpis gotuj kiedy dziecko gotuje, sprzątaj kiedy dziecko sprząta… 

Tyle, że… mądrości ludowe to prawda, a te zaginanie czasoprzestrzeni można włączyć kiedy bajki. Przekornie trudniej i zarazem prościej jest gotować razem z dzieckiem, sprzątać razem z dzieckiem i odpoczywać kiedy dziecko odpoczywa, bo kiedy dziecko śpi, a Ty zapieprzasz to dziecko wstaje wypoczęte do zabawy, a Ty masz ochotę rzucić to wszystko w cholerę. 

Sprzątanie, pranie, gotowanie z dzieckiem zajmuje więcej czasu niż samemu, to raczej oczywiste. Ty też jak zaczynałaś nie robiłaś wszystkiego jak Kubica na torze.

 

Gotuj z dzieckiem

I tak się bawisz z dzieckiem

Zamiast ustawiać klocki, ustawiasz garnki, a garnki robią głośne BAM, więc każde dziecko jak nauczy się mówić, powie Ci, że im głośniejsze BAM tym lepsza zabawa. Zamiast sortera klocków, sortowanie prania, ewentualnie sortowanie marchwi od pietruszki. 

Z dzieckiem leżącym na brzuszku spokojnie można wspólnie obierać ziemniaki, czy marchewkę. Malec leży na macie, Ty na podłodze odbierasz warzywa i wszyscy są szczęśliwi. Oszczędzasz swój czas na odpoczynek, dziecko poznaje warzywa. Jest przy mamusi i uczestniczy w realnym, dorosłym życiu. Jest zachwycone, a jak pozwolisz pobrudzić rączki to wskazówka zadowoleniomierza powędruje pod sufit.

Naprawdę się da z bardzo malutkim maluchem

W tajemnicy zdradzę Ci sekret, że z córką robiliśmy wspólnie święta. Ona w gondoli, miała 6 tygodni a ja jej pokazywałam mak, drożdże i inne dziwności. Synek już dwuletni poważny facet stojąc na drabince wsypywał mąkę do miski, chociaż noworodek i maluch na wysokości to jednak wyższa szkoła jazdy, poczekaj na partnera albo zejdź z kuchnią na ziemię.

Pralka to kino dla malucha. Kręci się, są kolory, spływa woda, szczególnie pobieranie wody jest super – ubrania zmieniają kolor.  Przerzucanie ubrań to super zabawa, dziecko siedzące na pewno chętnie będzie podawało ubranka do sortowania. Klamerki i miska do prania to najlepsze zabawki jakie kiedykolwiek pojawiły się w naszym domu. Wzbudzały zainteresowanie od 2-3 miesiąca życia i nadal są w pełni wykorzystywane przez dwójkę, starszak ma 3,5 roku. Starsze nauczyło się chodzić przy misce, na co komu wypasione pchacze. Klamerki nie dość, że robią bam i rozsypują się po całej podłodze, można je wysypywać, wrzucać, przesypywać z miski do miski, odczepiać jak gdzieś rodzice przyczepią, później samemu przyczepiać, sortować na kolory, a nawet budować jak z klocków.

Mamo daj tę wspaniałą zabawkę, jak wieszasz pranie. 

Dziecko chodzące, na podstawie obserwacji mojej dwójki uwielbia wyciągać naczynia ze zmywarki. Mama ćwiczy refleks, szczególnie na początku, ale naczynia zawsze na czas wyciągnięte, a wieczorem zamiast ogarniać dom jest czas na Netflixa, no czy coś tam innego o ile masz siłę 😉 (if you know…) 

A Tobie w czym pomaga dziecko? Co myślisz o krótkim poradniku inspiracji, w czym mogą pomagać maluchy? Przydałby Ci się, czy radzisz sobie świetnie? Powyższy artykuł to wierzchołek możliwości współdziałania w domu z dziećmi, ku chwale wolnego czasu rodziców.

Zapraszam Cię do śledzenia mnie na fb i insta oraz przeczytania pozostałych wpisów np. Odpoczynek w mroku obowiązków.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.