Podatki małego przedsiębiorcy

podatki

Rozpoczynając własny biznes ważnym aspektem jest zrozumienie, jak funkcjonuje system podatkowy w kraju. Podatki stanowią integralną część prowadzenia firmy i dobrze zrozumiane zasady mogą przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa

Co warto wiedzieć o podatkach zaczynając działalność:

  1. Sami opłacamy podatek dochodowy
  2. Sami opłacamy ZUS
  3. Są różne  formy opodatkowania, ulgi i zwolnienia i to my odpowiadamy za prawidłowe rozliczenie podatków

Doradca podatkowy:

Jeśli punkt 3 Cię przeraził to spokojnie są osoby, które zawodowo zajmują się pomocą w tym zakresie. Doradca podatkowy, bo o nim mowa przeanalizuje naszą sytuację i dobierze najlepszą formę opodatkowania. Warto skorzystać z usług doradcy, ponieważ cały rok kalendarzowy będziemy płacić podatki w wybranej na początku formie, co oznacza, że dobrze dobrana forma opodatkowania może przynieść duże oszczędności, a źle straty. Formę opodatkowania będziemy mogli zmienić dopiero na początku kolejnego roku kalendarzowego.

Idąc na spotkanie z doradcą warto przygotować sobie:

  • jakie prognozujemy przychody
  • jakie prognozujemy koszty
  • jakie produkty / usługi będziemy sprzedawać

Podczas rozmowy ważne też będzie, czy poza działalnością masz dodatkowe przychody, a także czy masz dzieci, ponieważ nie wszystkie formy pozwalają na odliczenie ulgi na dzieci.

Podatki:

Podatek dochodowy

Mamy 3 możliwe formy opodatkowania działalności;

  • Skala podatkowa (zasady ogólne)
  • Podatek liniowy
  • Ryczałt

W pierwszych dwóch formach podatek wyliczamy od dochodu (przychód – koszty). Na skali mamy dwa progi podatkowe i możemy korzystać z ulg i kwoty wolnej od podatku. Na podatku liniowym nie ma progów i co do zasady nie ma ulg, ale jak się okazuje bywają od tego wyjątki.

Z kolei rozliczając się na ryczałcie nie uwzględniamy kosztów za to zazwyczaj stawki podatku są niższe. Na skali i liniowym mamy stałe stawki bez względu na rodzaj działalności. Na ryczałcie stawki te zmieniają się w zależności od świadczonych usług.

ZUS

Składki, które opłacamy niezależnie czy zarabiamy na naszej działalności, czy nie. Zazwyczaj na początku możemy korzystać z ulg, ale od tego też są wyjątki np. w przypadku świadczenia usług dla byłego pracodawcy. Wysokość składki zdrowotnej jest zależna od wybranej formy opodatkowania, obecnie nie ma jednej stałej kwoty ZUS dla wszystkich.

VAT

Podatek od towarów i usług. Jest to podatek niezależny od dwóch pozostałych. Kwotę podatku VAT doliczamy do ceny za nasze produkty i usługi i w całości przekazujemy go do Urzędu Skarbowego, chyba, że dokonaliśmy zakupów towarów i usług, od których VAT możemy sobie odliczyć. Nie procentowo jak w innych podatkach. Kupując coś za 123zł, gdzie VATu jest 23zł odliczamy pełne  23zł od VATu, który mielibyśmy do zapłaty.

Do 200.000zł istnieje możliwość zwolnienia z VAT, ale nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać, m.in. doradcy obligatoryjnie muszą być VATowcami.

Są różne stawki VAT w zależności od kategorii produktów i usług.

Z pojęciem VATu związane jest pojęcie split payment, czyli przelew gdzie VAT przechodzi z jednego konta VATowskiego bezpośrednio na drugie. Zakładając konto firmowe od razu otrzymujesz konto VATowskie. Split payment także jest obowiązkowy w określonych sytuacjach.

Podatki w Polsce są skomplikowane. Jest wiele zależności, wyjątków i wykluczeń. Serdecznie zachęcam do korzystania z usług doradcy podatkowego przy wyborze formy opodatkowania, a później z usług księgowości do księgowania faktur i wyliczania podatków. To niewielki koszt za spokój. Źle rozliczone podatki i tak będziemy musieli dopłacić wraz z odsetkami.

Posłuchaj mojej rozmowy z Kasią Chojnacką, księgową, właścicielką Pitu Citu