40 tysięcy złotych, których nie trzeba oddawać na otwarcie własnej działalności to ogromny zastrzyk gotówki. Kto może ubiegać się o takie pieniądze? Gdzie się o nie starać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym wpisie o dotacji z urzędu pracy na otwarcie działalności gospordarczej
Czym jest dotacja z urzędu pracy?
Dotacja z Urzędu Pracy to świadczenie pieniężne, czyli przelew na konto, który otrzymujesz, żeby otworzyć własną działalność i zacząć zarabiać na swoim. Jest to dotacja tylko dla osób bezrobotnych, jeśli mówimy o dotacji z urzędu pracy i jest bezzwrotna jeśli utrzymasz się rok na rynku.
Gdzie szukać informacji o dotacji?
Na stronie głównej Twojego urzędu pracy. Twój urząd to ten, pod który podlega Twoje miejsce zamieszkania.
Dla kogo jest dotacja z urzędu pracy?
Dotacja z UP jest tylko dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy, w którym akurat trwa nabór. Możesz ubiegać się o dotację tylko w swoim urzędzie. Bywają także dodatkowe warunki, które trzeba spełnić np. dotacja może być tylko dla osób do 30rż, powyżej 50 rż, dotacja skierowana tylko dla kobiet, czy dla osób niepełnosprawnych ale zazwyczaj w ciągu roku znajdziesz dotację, której warunki spełniasz.
Gdzie i kiedy składać wnioski?
W swoim urzędzie pracy i tylko w czasie kiedy trwa nabór. Każdy urząd pracy organizuje swoje nabory i tylko wtedy przyjmuje wnioski. Czasami nabór trwa 3 dni, czasami 5 dni, czasami zostaje otwarty nabór i urząd przyjmuje wnioski na zasadzie kto pierwszy ten lepszy dopóki są środki. Informacje o tym znajdziesz w aktualnościach Twojego urzędu pracy.
Ile można uzyskać pieniędzy w ramach dotacji?
Obecnie (lipiec 2023) jest to ponad 42 tyś. Jest to kwota maksymalna o jaką można wnioskować. Możesz też wnioskować o mniejsze środki w zależności od Twoich potrzeb, bo wszystkie wydatki muszą być uzasadnione. Urząd może też ograniczyć tą pulę, żeby starczyło na więcej osób, albo zrobić limity np. max 6000zł na laptopa, czy 1000zł na telefon. Niektóre rzeczy są też wyłączone z dotacji i nie możesz kupić ich za środki z dotacji.
Na co można wydać środki z dotacji?
Jest to zależne od urzędu. Zazwyczaj można na maszyny, sprzęt i materiały do prowadzenia działalności. Często też na materiały reklamowe, czy same reklamy. Tu bywa ograniczenie, że np. nie więcej niż 30% środków. Zazwyczaj można kupić także wizytówki, licencje oprogramowania, domenę, hosting czy opłacenie usług grafika.
Na co nie można wydać środków z dotacji?
To także zależy od urzędu, ale zazwyczaj nie można na samochody (widziałam wyjątki), produkty, na które trzeba mieć koncesję, szkolenia (chociaż tu też bywa różnie), spłatę zobowiązań, udziały, pozwolenia do prowadzenia działalności, wynagrodzenia pracowników, podatki, leasingi, kredyty, zakupy na raty, podłączenia mediów, abonamenty, kasę fiskalną, zakup zwierząt.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dotację?
Być zarejestrowanym w UP. Spełnić ewentualne dodatkowe warunki np. dotyczące wieku, czy płci. Jeśli nie spełniasz warunków formalnych nie ma co składać wniosku. Poza tym niezbędny jest dobrze napisany wniosek, w którym przekonasz urząd, że wiesz co robisz i warto w Ciebie zainwestować. We wniosku możesz znaleźć takie elementy jak analiza SWOT, biznesplan, analiza konkurencji i inne dokumenty, które warto mieć zanim założysz własną firmę. Zawsze jest też dokument dotyczący planowanych wydatków, w którym trzeba rozpisać co za ile i dlaczego chcesz kupić.
Zawsze wymagane jest wypełnienie formularza de minimis, mogą być także inne załączniki, które należy wypełnić.
Koniecznie musisz się zmieścić w terminie naboru, czasami jest kto pierwszy ten lepszy.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie oddawać środków?
Przede wszystkim musisz utrzymać się rok na rynku. W tym czasie musisz odprowadzać składki ZUS i być zarejestrowana jako płatnik w US, jest to sprawdzane po roku działalności.
Musisz także wydać środki z dotacji w wyznaczonym czasie na rzeczy, które zadeklarowałaś we wniosku, a po miesiącu, czy dwóch w zależności od urzędu musisz co do grosza rozliczyć się z wydanych środków za pomocą faktur.
Pilnować terminów. Terminów założenia działalności, wydania środków, rozliczenia się z wydatków, rozliczenia się po roku.
Jakie zabezpieczenie jest wymagane?
To także zależy od urzędu. W moim przypadku był wymagany weksel z poręczeniem wekslowym, ale też bywa poręczenie osób trzecich, gwarancja bankowa, blokada środków w banku, akt notarialny o poddaniu się egzekucji. Jest to zabezpieczenie środków w przypadku, gdybyś nie spełniła warunków dotacji, a nie miała z czego jej oddać.
Czy trudno jest otrzymać dotację?
Subiektywnie patrząc wg mnie nie. Ja dostałam ją po raz pierwszy na swoją działalność i od 2 lat mam 100% skuteczność pomagając najpierw znajomym, później klientom. Ważne, żeby przekonać urzędników, że sobie poradzisz z prowadzeniem firmy, że wiesz z czym to się wiąże. Wiesz jakie podatki będziesz płaciła, kim jest Twoja konkurencja i ile musisz zarabiać, żeby się utrzymać.
Można dołączyć listy intencyjne od przyszłym klientów. Nie jest prawdą, że trzeba mieć odpowiednie wykształcenie czy doświadczenie w kierunku prowadzenia firmy. Zdarzyło mi się mieć klienta, który nie miał ani jednego ani drugiego i dotację dostał, ale mieliśmy wtedy np. listy intencyjne. Warto podkreślić swoje mocne strony, ale też pokazać, że wiemy, gdzie są nasze słabości i sobie z nimi poradzimy.
Czy dotację na otwarcie firmy można otrzymać pracując na etacie?
Nie. Jest to dotacja w ramach aktywizacji osób bezrobotnych.
Jak wygląda współpraca, gdybyś chciała się starać o dotację z moją pomocą?
Najpierw podsyłasz mi link do Twojego urzędu pracy, żebym mogła zapoznać się z wnioskiem i regulaminem. Następnie umawiamy się na spotkanie online, gdzie krok po kroku tłumaczę jak wypełnić wniosek, na co zwrócić uwagę. Odpowiadam też na Twoje pytania. Później wysyłam podsumowanie na maila i do końca Twojego pisania wniosku mamy kontakt mailowy. Szczegóły współpracy znajdziesz tu.
Dotacja z Urzędu Pracy to ogromny zastrzyk gotówki na start. Nie odpuszczaj tematu, tylko dlatego, że wydaje Ci się, że nie dostaniesz. Warto o nią powalczyć.
Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu.
Ten artykuł znajdziesz też w bardziej rozbudowanej formie jako podcast na kanale Jesteś Ważna Bądź Odważna.
Zapraszam Cię też na moje social media @waznaodwazna
Pamiętaj jesteś ważna bądź odważna