Ile kosztuje prowadzenie własnej firmy?

Obrazek wyróżniajacy: koszty działalności

Przed założeniem własnego biznesu z pewnością zastanawiasz się ile tak naprawę kosztuje prowadzenie własnej firmy i ile musisz zarabiać, żeby się to opłacało.

ZUS i Podatki, czyli podstawowe koszty firmy

ZUS

Punkt pierwszy – praca na rzecz państwa. ZUS płacisz także wtedy, gdy nie zarabiasz, musisz mieć tego świadomość. Na początku jest ulga na start, później mały ZUS, a w końcu pełna stawka, która co roku w styczniu wzrasta. Nie będę pisała konkretnych kwot, bo te się szybko deaktualizują. Aktualne stawki znajdziesz na stronie ZUS.

Podatki

Są 3 podstawowe możliwości rozliczania się przy działalności: ryczałt, liniowy lub zasady ogólne.

Ryczałt – procentowa wysokość tego podatku jest różna w zależności od rodzaju prowadzenia działalności. Nie każdą działalność też można rozliczać w ten sposób. Zależność mniej więcej jest taka, że im działalność z większą ilością kosztów tym niższy ryczałt możesz płacić np. w budownictwie jest to 5,5% z kolei im działalność bardziej skierowana na usługi tym ryczałt jest wyższy np. 12% dla programistów. Ryczałt płacisz od wystawionej faktury. Koszty nie mają tu znaczenia.

Linowy – podatek liniowy to sposób rozliczania, gdzie jest liczony Twój zysk i ponoszone koszty i od tej różnicy płacisz 19%.

Zasady ogólne to popularne progi podatkowe. W tym wypadku także bierze się pod uwagę Twoje zyski i koszty przy czym podatek wynosi 12% do 120 tys. (w ciągu roku) i 32% od tego co zarobisz powyżej tych 120 tys.

bye bye money

VAT – prowadząc działalność nie zawsze musisz być VATowcem, ale zawsze możesz. Opłaca się to szczególnie gdy robisz zakupy z VAT 23%, a sama wystawiasz faktury z niższym. Niektóre branże mają taką opcję. Jeśli wydajesz więcej VATu niż zarabiasz możesz się zwrócić do państwa o jego zwrot lub płacić z tego podatki. Zakładając konto firmowe obligatoryjnie dostajesz konto VAT, na które musi wpływać VAT z faktur powyżej 15tys. (stan na rok 2022, bo w planach jest obniżenie tej kwoty). Ty też musisz robić przelewy powyżej tej kwoty ze split payment, czyli VAT trafia na konto Vatowskie. Z drugiej strony jeśli świadczysz usługi osobom prywatnym to Twoje ceny są zwiększone zazwyczaj o 23% VATu, więc konkurencja, która nie jest VATowcem może oferować niższe stawki. Dla firm, które są płatnikami VAT nie ma znaczenia, czy zapłacą Ci fakturę z VATem, czy bez

Koszty stałe działalności

Koszty, które ponosisz co miesiąc np. czynsz, woda, prąd, raty, rachunki za telefon, internet, subskrybcje, wynagrodzenia, księgowość. Krótko mówiąc wszystkie wydatki, do których zobowiązujesz się płacić regularnie. Musisz więc regularnie na nie zarabiać.

Inwestycje

Każda firma musi się rozwijać. Nie rozwijasz się zostajesz w tyle, tracisz klientów. Czasami inwestycja może oznaczać wybudowanie budynku dla rozrastającej się firmy, a czasami zakup wyższego pakietu newslettera. Wysokość inwestycji zależy od biznesu, wielkości firmy i samej inwestycji natomiast budżet na to musisz mieć, choćby po to, żeby od czasu do czasu zainwestować w kurs dla siebie, żeby Twoje produkty, czy usługi były lepsze.

grafika obrazujaca wydatki działalności

Marketing

Można prowadzić biznes bez płatnej reklamy, gdzie podstawą przyciągania Twoich klientów będzie marketing szeptany, czyli sami klienci będą polecać Cię swoim znajomym, którzy też zostaną Twoimi klientami. Zdarzyło mi się poznać kilka firm bazujących w 99% na marketingu szeptanym i oczywiście to jest najlepsza możliwa reklama, ale też ma swoje ograniczenia no i przede wszystkim ludzie sami muszą chcieć Cię polecać, bo jeśli im za to płacisz to musisz mieć budżet do tego.

Reklamować się możesz obecnie wszędzie. W Internecie, mediach tradycyjnych, bilbordach, ulotkach, samochodach, targach, w zasadzie nasze życie kręci się wokół lokowania produktów. Koszty zależą od Twojej grupy docelowej, wybranego sposobu reklamy i sprzedaży jaką chcesz osiągnąć.

Dodatkowe wydatki

W biznesie jak w życiu co jakiś czas wpadają nieprzewidziane wydatki. Od długopisów po naprawy aut. Czasami też możesz zaprosić partnera biznesowego na obiad, czy kupić drobne prezenty świąteczne dla stałych klientów.