Zarządzanie kobiecym czasem

Kobieta patrząca na zaegarek

Moja doba jest za krótka! Każdy z nas ma 24h i tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz ten czas. Masz tyle samo czasu co Bill Gates, Elon Musk… znasz to? To nie będzie kolejny motywacyjny apel, żebyś się wzięła do roboty. Nie znam kobiety, która uważa, że robi za dużo. Wszystkie wiecznie chcemy robić więcej i to właśnie kobietom tej doby brakuje. Ja chciałabym, żebyś osiągała swoje cele mając czas na odpoczynek. Chciałabym, żebyś świadomie zarządzała swoim czasem.

Jak więc osiągać cele w kobiecym świecie obowiązków? Zdradzę Ci 4 złote zasady zarządzania czasem.

1. Realne spojrzenie na własny czas

Ile rzeczywiście masz czasu na realizację tego co planujesz? Do zarządzania czasem musisz mieć świadomość, czym gospodarujesz. Nie planujesz wydatków nie wiedząc ile masz na koncie.

6h – tyle snu minimum potrzebuję na dobę
1h – tyle co najmniej zajmuje mi ogarnięcie dzieci rano do przedszkola, zazwyczaj jest to 1,5 i to jeśli mąż ich odwozi.
1h – dodatkowo jeśli to ja ich zawożę
1h – patrząc bardzo minimalistycznie na codzienne ogarnięcie siebie rano i wieczorem

To już co najmniej 8h przy bardzo optymistycznych założeniach, czyli 1/3 doby.

1h – zarezerwowana na powrót z przedszkola (bywa i dłużej)
4h – tyle czasu przeciętnie spędzam z dziećmi popołudniami
6-7h – zazwyczaj pracuję

W sumie 19 z 24h

Zostaje 5h na dłuższy sen, czas z mężem, czas dla siebie, przygotowanie jedzenia, codzienne obowiązki, nadprogramowe obowiązki i wszystkie „powinnam”. A jak to wygląda u Ciebie? Ja nie jestem w stanie funkcjonować z bardzo szczegółowym planem, bo opóźnienia sprawiają, że staję się nerwowa. Planuję kwartalnie i w mniejszym zakresie tygodniowo.

kobieta trzymająca zegar

2. Priorytety

Realizacja celów bez ustalenia priorytetów nie ma racji bytu. Nie możesz robić wszystkiego naraz. W tym momencie skupiasz się bardziej na rozwijaniu marki, czy jej promowaniu? Inwestujesz w spotkania, czy produkty? Priorytety w firmie są kluczowe. Nie znaczy, że masz zajmować się tylko jednym obszarem, ale gdy nie masz czasu, co jest ważniejsze? Gdzie w awaryjnych sytuacjach kierujesz swoją uwagę?

Mimo to jeszcze ważniejsze są dla mnie priorytety w codzienności, bo wpływają na atmosferę w domu. Ważniejszy jest dla mnie np. porządek w kuchni niż porządek w zabawkach u dzieci. Staramy się uczyć utrzymywać porządek i wychodzi to całkiem nieźle, ale są dni kiedy coś muszę odpuścić. Bałagan w kuchni wpływa na mnie, bałagan u dzieci mogę zamknąć. Czyste ubrania są dla mnie ważne, ale już ich prasowanie spada na baaaardzo odległy plan.

3. Odpuszczanie

Z priorytetów płynnie przechodzimy do odpuszczania. Skoro skupiamy się na rzeczy A to oznacza, że nie zrobimy rzeczy B, albo zrobimy ją później lub w mniejszym zakresie. I to jest ok. Jeśli decyduję się iść z dziećmi na spacer to nie poskładam prania. Co więcej jeśli zdecydowałam się iść na spacer i nie składać prania to nie zrobię tego też wieczorem po powrocie, bo mój odpoczynek jest ważniejszy niż złożone pranie (priorytety!), bo wpływa na moje pokłady cierpliwości, a to z kolei jest ważne w kontekście mojej rodziny. Świadomie zarządzam czasem, więc mam świadomość, że doba nie jest z gumy.

Zawodowo jeśli zdecyduję się na gościnny występ, który zwiększy moją rozpoznawalność to nie napiszę artykułu na bloga, nie przerobię kursu, czy nie uporządkuję kalendarza. Zrobię to innego dnia, albo oddeleguję. Robię w ciągu dnia wystarczająco dużo, Ty też. Nie nadrabiam w nocy.

lista to do

4. Delegowanie

W domu, czy w biznesie nie musisz robić wszystkiego sama. 3 latkowi możesz oddelegować włożenie talerzyka do zmywaki, mężowi złożenie prania, a wirtualnej asystentce bloga, social media, czy kalendarz. Artykuły na bloga możesz zaplanować z góry, żeby wrzucały się same w określonym czasie, podobnie jeśli chodzi o posty w social mediach.

Moje 4 złote zasady pozwalają mi odpuszczać sobie, sprawiają, że łatwiej i robię to co faktycznie chcę robić.

Daj znać, co Ty o tym myślisz? A jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia w organizacji czasu pracy zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatnego ebooka.