Dlaczego własna firma to najlepsza opcja dla mamy?

Okładka artykułu: Dlaczego własna firma to najlepsza opcja dla mamy?

Dlaczego tak wiele kobiet porzuca stabilny etat i wypływa na nieznane wody własnej działalności tuż po tym jak zostaje mamą? Dlaczego własna firma jest tak atrakcyjna dla młodych mam? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie. Znajdziesz go także w formie podcastu na kanale Jesteś Ważna Bądź Odważna.

Na co dzień pracuję z kobietami, głównie z młodymi mamami, które chcą porzucić etat i założyć własną firmę. Bywam też na spotkaniach przedsiębiorczych kobiet, których bardzo często ścieżka kariery wygląda w taki sposób:

  1. Pracowałam na etacie, często w korpo
  2. Zostałam mamą
  3. Założyłam własną firmę

Dlaczego właśnie własna firma dla mamy?

1. Elastyczność

Własna firma daje ogromną elastyczność. Jednego dnia mogę pracować od rana do wieczora bo np. mój mąż jest w domu i zajmie się dziećmi, a następnego dnia jest piękna pogoda i chcemy pojechać do lasu wykorzystać ten dzień wspólnie na świeżym powietrzu. Mogę w takiej sytuacji tak ustawić sobie dzień, żeby odebrać dzieci wcześniej i po prostu rodzinnie pojechać do lasu.

Ta elastyczność pozwala też być z dzieckiem wtedy kiedy to dziecko tego potrzebuje np. dziecko wstaje niby zdrowe, ale takie zmęczone, niewyspane, bez chęci do zabawy, natomiast wyraźnie potrzebuje naładowania baterii. Na pewno sama też masz takie dni. Pracując na własnych zasadach szczególnie z domu mogę dziecko w takiej sytuacji zostawić ze sobą. Nie potrzebuję do tego L4, nie muszę pytać nikogo o zgodę.

Życie przedszkola

Praca na własnej działalności to też możliwość uczestniczenia w pełni w życiu przedszkola. Zawsze na początku roku, kiedy dostaję kalendarz przedszkolnych imprez zapisuję sobie wszystko w kalendarzu na cały rok do przodu i nie ma opcji, żeby tam mi coś wpadło. Podobnie ma mój mąż. Na przedstawienia dzieci potrafi wrócić 200km w środku tygodnia, mimo, że normalnie spędziłby cały tydzień poza domem. Dla naszych dzieci jest to niesamowicie ważne, żebyśmy byli obecni z nimi w tych dniach, a więc dla nas też.

Co roku biorę też udział we wszystkich warsztatach, akcjach rodzice czytają dzieciom, czy przedstawieniach organizowanych przez rodziców dla dzieci, bo sama organizuje swój kalendarz.

Choroby

W przypadku choroby dzieci odpada strach, że zostaniesz zwolniona, czy przepadnie Ci premia ze względu na nieobecności związane z chorobą dziecka.

Długie weekendy

W długie weekendy też nigdy nie mamy problemów co zrobić z dziećmi gdy przedszkole jest zamknięte, mimo, że np. piątek jest pracujący. Zazwyczaj obydwoje robimy sobie z mężem długie wszystkie weekendy, a jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe to zawsze przynajmniej jedno z nas ma to wolne.

2. Dopasowanie pracy do życia, a nie życia do pracy

Wiele kobiet zaczyna przygodę z własna działalnością w czasie kiedy dziecko jest malutkie, nie chodzi jeszcze do przedszkola, czy żłobka. Praca na własnej działalności z założenia powinna być dopasowana do nas. W końcu same sobie tworzymy miejsce pracy. W zależności od naszych potrzeb możemy pracować w czasie drzemki dziecka, rano kiedy mamy np. męża do pomocy, albo wieczorem, kiedy dziecko już śpi. Kobiety rozwijają swoje biznesy pracując nawet tak krótko.

Własna firma to też możliwość dopasowania rytmu dnia pod potrzeby naszej rodziny. Wstawać wcześniej lub później. Pamiętam, gdy miałam malutkie pierwsze dziecko jak wstawałam 5-6, po często nieprzespanych nocach, żeby być w pracy o 7 i o 15 wyjść, żeby jechać do żłobka. Mój mąż wtedy odprowadzał synka ok 8-9. Obecnie całą rodziną wstajemy 7-8, a ja pracuje średnio 6h dziennie, w godzinach 10-16. Rzadko kiedy kobiety na własnej działalności pracują 8h i zdecydowanie nie oznacza to, że są w pracy bez przerwy jak utarło się mówić o własnej działalności. Kobiety – matki pracują bardzo często ok. 4-6h dziennie i jest to czas, który jest efektywnie wykorzystany i często w tym czasie zarabiamy więcej niż na etacie

3. Bezpieczeństwo finansowe

Praca nad własną firmą wbrew pozorom daje większe bezpieczeństwo finansowe, bo wszystko zależy od Ciebie, Twoich działań i Twoich decyzji. Nie masz wpływu na kondycję finansową firmy, w której jesteś zatrudniona, czy na plany odnośnie pracowników. Nie masz realnego wpływu na własne zarobki na etacie, jedyne co możesz zrobić to poprosić o podwyżkę lub zmienić pracę.

Pracując na swoim możesz pracować swoim czasem, a możesz też skalować biznes, żeby zarabiać więcej tym samym nakładem pracy. Możesz reagować na sytuacje które Cię dotyczą. Bardzo często przedsiębiorcze kobiety zaczynają spotykać się z innymi przedsiębiorczymi kobietami, a potem z tego wychodzą dochodowe współprace i zamiast jednego, etatowego źródła pieniędzy mamy kilka źródełek, tzw. Kilka filarów finansowych.

Pracując na swoim siłą rzeczy uczysz się także o finansach. One po prostu Cię dotyczą. Nawet jeśli współpracujesz z księgową (co bardzo rekomenduję!) to zdobywasz wiedzę o tym jak działają pieniądze, jak planować budżet. Zaczynasz uczyć się inwestowania, nawet jeśli te słowa brzmią skomplikowanie to ogarniając finanse firmy zaczynasz lepiej ogarniać domowe. Inwestując w reklamę uczysz się inwestowania to wszystko przekłada się na Twoje podejście do wydatków, Twoje zarobki, Twoje codzienne działania.

4. Rozwój

Nie znam przedsiębiorczej kobiety, która by się nie rozwijała. To przy dziecku jest niesamowicie ważne. Kobiety zostając mamami bardzo często zakopują się w tematach dziecięcych. Prawidłowy rozwój, rozszerzanie diety, odpieluchowanie, wyprawka. Idą na plac zabaw i tam też jest wałkowany temat dziecka, jakby kobieta zniknęła w tym wszystkim. To rodzi frustrację, bo większość z nas potrzebuje się rozwijać. Zakładając własną firmę zaczynasz dostrzegać coraz więcej rzeczy, które chcesz się nauczyć, które są Ci potrzebne. Nagle znajdujesz czas na rozwój, bo to realnie przekłada się na Twoje zarobki lub czas wolny. Dodatkowo uczysz się dokładnie tego czego chcesz, tego co lubisz, bo firma którą stworzyłaś działa dokładnie tam gdzie ją zaprowadzisz. Do tego czujesz się pewniejsza siebie, bo czujesz ten rozwój, czujesz, że wiesz coraz więcej. Masz podstawy do tego, żeby oceniać się sama wyżej.

5. Pewność siebie

Własny biznes niesamowicie podnosi samoocenę. Wątpliwości, czy ja sobie poradzę zmieniają się w pewnym momencie w pewność, że poradzę sobie ze wszystkim. Mam do tego podstawy, w końcu już z tyloma rzeczami sobie poradziłam, więc dam radę ze wszystkim. Czujesz się sprawcza, a to ma ogromny wpływ na samoocenę.

Prawdopodobnie czytasz ten wpis, bo sama masz ochotę zmienić swoją ścieżkę kariery. Jeśli tak jest ale nadal szukasz na siebie pomysłu albo nie wiesz od czego zacząć zachęcam Cię do przerobienia mojego kursu Pieniądze Mamy. Dowiesz się z niego m.in. jak krok po kroku przygotować się do prowadzenia własnej firmy. Znajdziesz w nim tez bazę pomysłów na biznes dla mamy. A przy zapisie do newslettera możesz otrzymać na niego dodatkową zniżkę. Zachęcam Cię do zaobserwowania moich social mediów i sprawdzenia podcastu Jesteś Ważna Bądź Odważna.