Jak odkryć co chciałabyś robić – coaching kariery.

Okładka artykułu coaching kariery

Masz wrażenie, że zawodowo kręcisz się w kółko? Chcesz się rozwijać i zarabiać na tym co lubisz, ale nie masz pojęcia jak to ze sobą połączyć? Jak odkryć w czym jesteś dobra i jak to wykorzystać do zarabiania? Zastanawiasz się jaki biznes mogłabyś prowadzić?  Dzisiaj przeczytasz właśnie o tym jak odnaleźć swoją ścieżkę zawodową. Zapraszam Cię na mini coaching kariery.

Zacznijmy od tego, że nie jesteś sama. Dzisiejsze kobiety zmagają się z 2 problemami na tym polu.

  1. Syndrom oszusta – zawsze uważasz, że nie jesteś wystarczająco dobra w tym co robisz. Nie czujesz się ekspertką, bo zawsze jest coś co mogłabyś jeszcze rozwinąć, czegoś się nauczyć, poznać. To się nigdy nie kończy, bo zawsze jest jeszcze coś.
  2. Wystarczająco dobra we wszystkim – takiego podejścia uczyli nas w szkole. Miałyśmy skupić się na tym w czym jesteśmy najsłabsze i nad tym głównie pracować, żeby być wystarczająco dobre.

Odkryj swoje mocne strony

Zarabiać na swoim najlepiej na tym co lubisz i w czym się czujesz dobra, na tym czym się interesujesz, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli masz problem, żeby odkryć swoje mocne strony to polecam zacząć od talentów Gallupa.

Talenty Gallupa skupiają się na Twoich najmocniejszych stronach. Cały raport zawiera 34 talenty uporządkowane od najmocniejszych. Można też wykupić opcję z tylko top 5, na których najbardziej powinnyśmy się skupiać i je rozwijać, żeby osiągnąć najlepsze efekty. Talenty są podzielony na 4 kategorie wykonywanie, wpływanie, budowanie relacji i myślenie strategiczne. W top 5 możesz mieć talenty ze wszystkich grup, ja tak mam, ale możesz mieć też przewagę jednej grupy. Nie ma talentów lepszych i gorszych. To tylko test, który pomaga Ci działać zgodnie z Tobą, dzięki czemu osiągasz więcej i łatwiej Ci to przychodzi.

Poza wykonaniem testu Gallupa polecam skonsultować go z coachem, który zajmuje się Gallupem. Dowiesz się kiedy i w jaki sposób korzystasz ze swoich talentów i jak możesz je rozwijać. Jest to bardzo otwierające oczy i szczerze polecam taką współpracę. Sama talentami Gallupa się nie zajmuję.

Test Gallupa nie wskaże Ci ścieżki zawodowej, nie jest to typowy coaching kariery, ale pokaże Ci w jaki sposób działasz, to bardzo ciekawe spojrzenie na siebie, które ułatwia wiele decyzji.

Odkryj co chcesz robić – ćwiczenie coachingowe

Teraz chciałabym się skupić bardziej na ścieżce zawodowej.

Zapraszam Cię w związku z tym do ćwiczenia coachingowego. Uważam, że nie będzie to tak efektywne jak przeczytasz tekst, więc odsyłam Cię na chwilę na YouTube gdzie jest wrzucony podcast tego artykułu. Puść sobie od 5… minuty, żeby nie powtarzać treści, które już przeczytałaś. Podcast znajdziesz też m.in na Spotify, jeśli wolisz tę platformę. Podcast nazywa się Jesteś Ważna, Bądź Odważna, a odcinek ma taki sam tytuł jak ten artykuł, czyli „Jak odkryć co chciałabyś robić – coaching kariery.”

Co lubisz robić?

Na koniec chciałabym żebyś zastanowiła się o co Cię ludzie pytają, o co proszą o pomoc, w czym się dobrze czujesz, jakie masz kompetencje. To są takie mierzalne pytania, które mogą pomóc Ci odnaleźć swoją ścieżkę.

Zastanów się co lubisz robić, nie zakładaj firmy, której nie lubisz. Zastanów się tez co dla Ciebie jest nie do zaakceptowania np. dla mnie to była praca w weekendy i wieczorne sesje, bo jest to mój czas dla rodziny i tylko w wyjątkowych sytuacjach zgadzam się na taką pracę. Z tego powodu też zrezygnowałam z organizacji eventów. Uwielbiam to, ale ze względu, że musiałabym pracować przede wszystkim w weekendy to u mnie to odpadło.

Zrobiłaś dzisiaj naprawdę wiele w kierunki pracy zgodnej z Tobą, jakie masz przemyślenia? Co odkryłaś dzisiaj? Możesz mi napisać.

W ćwiczeniu coachingowym użyłam narzędzia jakim jest praca z wizją idealną. Jeśli poczułaś, że ta metoda jest dla Ciebie i chciałabyś więcej zapraszam na indywidualny proces coachingowy, możemy przeprowadzić typowy coaching kariery lub skupić się na innych Twoich celach. Coaching jest narzędziem bardzo uniwersalnym.

Zapraszam także na moje social media @waznaodwazna i pamiętaj:

Jesteś Ważna Bądź Odważna