Czy na MLM można zarobić

Multi Level Mareting

Co to jest MLM?

MLM to Multi Level Marketing, nazywany też marketingiem sieciowym. Nie jest to firma, tylko sposób dystrybucji produktów najczęściej poprzez sprzedaż bezpośrednią, czyli nie idziesz do sklepu, tylko sklep przychodzi do Ciebie. Popularne marki działające poprzez MLM to Thermomix (Vorwerk), Avon, czy Oriflame. Ja w tym artykule będę się skupiać na firmie Nu Skin, ponieważ to z jej przedstawicielką, Agatą Kowalską, rozmawiałam na temat MLM.

Jak wygląda praca w MLM?

MLM to nie marka, więc każda firma pracująca poprzez marketing sieciowy ma swoje własne zasady. Czasami faktycznie wygląda jak piramida finansowa, szczególnie jeśli na start trzeba zainwestować spore środki i nie masz wpływu w co inwestujesz, ani czy Ci się to zwróci.

W najprostszym ujęciu MLM to praca na własnej działalności, którą prowadzisz jako pośrednik. Sprzedajesz produkty, które ktoś inny opracował. Jest to fajna opcja dla osób, które chcą prowadzić własny biznes, ale nie mają pomysłu, co sprzedawać.

W Nu Skin zaczynając masz swojego lidera, który Cię wprowadza, uczy, pokazuje jak można prowadzić ten biznes. Możesz z tego korzystać lecz nie musisz, jeśli masz swoją wizję to działasz po swojemu. Możesz kupić produkty Nu Skin dla siebie na start, żeby pokazywać klientom, ale możesz też zapraszać swojego lidera na prezentacje. Na początkowym etapie Twój lider wkłada swoją pracę w wyszkolenie Ciebie, więc na produktach, które sprzedasz zarabiacie tyle samo. Ty i Twój lider. Później możesz zacząć budować swój zespół i zarabiać poprzez sprzedaż produktów, sprzedaż produktów przez osobę, którą właśnie szkolisz i dostawać prowizję od sprzedaży Twojego zespołu.

Czy to się opłaca?

To zależy. Ta praca, jak każda inna nie jest dla każdego. Nie zostaniesz też milionerką pracując godzinę dziennie, przynajmniej dopóki nie zbudujesz stabilnej własnej marki. Uważam jednak, że można na tym zarobić. Z jednej strony Agata, z którą rozmawiałam zostawiła ciepłą etatową posadkę dyrektora oddziału w banku właśnie dla Nu Skinu (co o czymś świadczy!). Z drugiej znam sporo kobiet, które lubią produkty tej marki i po nie wracają. Ja sama jestem szczęśliwą posiadaczką Lumi i możliwe, że wrócę po inne produkty. Jeśli biznes polega na łapaniu klientów i oszukiwaniu to nie ma co liczyć na stabilne dochody, ale jeśli sprzedajesz produkty, po które klienci wracają to w dłuższej perspektywie możesz zbudować swoją markę osobistą, która będzie przynosiła realne pieniądze.

Przede wszystkim sama musisz kochać produkty, które sprzedajesz nie ważne, czy to Nu Skin, Thermomix, czy produkt stworzony przez Ciebie. Nie wierzysz w to co sprzedajesz to będzie Ci ciężko cokolwiek sprzedać, jeśli uwielbiasz swój produkt, to polecasz go innym z chęci pomocy.

MLM, a własny biznes

Zgodnie z tym co pisałam wcześniej praca MLM to rodzaj własnej działalności. Sama odprowadzasz podatki (zaczynając MLM warto zastanowić się nad działalnością nierejestrowaną). Sama szukasz klientów, nie masz podstawy, Twoje zarobki zależą tylko od Twojej pracy. Pracujesz w godzinach jakie Ci pasują i w sposób jaki Ci pasuje. Gdy zakładasz księgarnię również sprzedajesz towar innych. W zależności od umów możesz wypożyczyć towar do sklepu, kupić go i odsprzedawać lub jedynie dostarczać do klientów. W Nu Skin nie masz możliwości wypożyczenia towaru. Możesz kupić więcej asortymentu i otworzyć sklep stacjonarny. Możesz sprzedawać w swoim salonie kosmetycznym jako dodatkowy produkt, ale możesz też pracując z domu reklamować produkty online lub organizować spotkania na żywo i zgarniać tylko prowizję.

Wchodząc do Nu Skin dostajesz także wiedzę jak prowadzić biznes, jeśli potrzebujesz takiej wiedzy otwierając samodzielnie działalność możesz taką wiedzę pozyskać ode mnie. Sprzedając produkty Nu Skin zarabiasz z góry określoną marżę. Handlując własnymi produktami zarabiasz zgodnie z własnym cennikiem. Sprzedając produkty innych w ramach tradycyjnej DG (np. prowadząc księgarnię) zarabiasz marżę, którą sama ustalasz.

Czy to reklama Nu Skin?

Nie. W tym momencie w żaden sposób nie współpracuję z firmą Nu Skin, jednak nie wykluczam współpracy w przyszłości.

Dlaczego o tym piszę?

Ponieważ wraz z nowym rokiem wiele z nas ma postanowienie dorobić, więcej zarabiać, czy zmienić pracę. Może to jest opcja, której szukasz. Nu Skin, czy inna firma działająca w formie MLM. Miałam złe zdanie o MLM dopóki nie spotkałam Agaty. Zaczęłam ją obserwować, bo podobało mi się jak tworzy w social mediach markę osobistą. Nikogo nie wciąga, nikogo nie zmusza, prowadzi swoje kanały, tak jakby sprzedawała produkty, które sama stworzyła. Widać, że je lubi, pokazuje je w sposób, które mnie zachęciły. Skorzystałam i jestem na tyle zadowolona, że rozważam, czy sama w to w przyszłości nie wejść.

Chciałabym tylko, żebyś pamiętała, że musisz kochać produkt, który sprzedajesz! Nie pasują Ci produkty Nu Skin to absolutnie w to nie wchodź. Warunki współpracy budzą Twoje zastrzeżenia to poszukaj partnera, którego warunki Ci pasują. Nie zaczynaj współpracy jeśli nie jesteś do niej przekonana, ani z MLM, ani żadnej innej. Buduj markę w zgodzie ze sobą inaczej będziesz nieszczęśliwa.