Trudności pracy zdalnej

praca na plaży

Praca zdalna, praca z domu. Obserwując trendy w social mediach jest to marzenie wielu kobiet i zdecydowanie nie jest to dla mnie zaskoczenie. Elastyczność, która za nią idzie, możliwość pracy z dowolnego miejsca, a także większa możliwość pracy w przypadku choroby dziecka to wystarczające powody by ten model pracy cieszył się coraz większym powodzeniem zwłaszcza wśród kobiet.

Podkreślam jednak, że praca zdalna to model pracy, podobnie jak praca stacjonarna, hybrydowa, fizyczna, czy umysłowa. Nie jest to zawód więc nie ma ogłoszeń na pracę zdalną jako taką.

Praca zdalna to nadal praca, którą wykonuje się z domu. To konkretne obowiązki, które trzeba wykonać, żeby ktoś inny za to zapłacił. Trzeba na nią poświęcić czas, więc jeśli masz małe dziecko pod opieką jesteś w stanie pracować gdy dziecko śpi, gdy dziecko się bawi, ale nie podczas zajmowania się dzieckiem.

Praca zdalna mimo wielu zalet ma też swoje cienie.

1. Brak kontaktu z ludźmi

Ludzie potrzebują innych ludzi do zachowania zdrowia psychicznego. W zdecydowanej większości potrzebujemy gadki o niczym, potrzebujemy być zauważeni, potrzebujemy być w grupie. Potrzebujemy być częścią społeczności. Praca zdalna w skrajnych przypadkach może oznaczać otrzymywanie zadań mailem lub przez aplikację i wykonywanie ich bez kontaktu z żywą osobą. Może się także wiązać z całodniowymi callami, jedna i druga forma nie zabezpiecza potrzeby funkcjonowania w grupie. Praca stacjonarna nie oznacza zaspokajania tych potrzeb, ale często w pracy ludzie po prostu rozmawiają, nawiązują relacje. Rozmawiają o pogodzie, o sukcesach i problemach. Tworzą społeczność.

2. Zaburzenia relacji praca – odpoczynek

Praca poza domem ma tą zaletę, że musisz do niej wyjść. Wstać, przygotować się i wyjść. Jest wyraźna granica między byciem w domu i byciem w pracy, nawet jeśli w domu odbierasz służbowy telefon. Pracując zdalnie możesz pracować z łóżka. Twoje miejsce odpoczynku staje się jednocześnie miejscem pracy, a gdy prowadzisz swoją firmę i w zasadzie nigdy nie kończysz pracy to nigdy naprawdę nie odpoczywasz. W takiej sytuacji niezbędne jest nauczyć się odpoczywać i oddzielać pracę od domu. Dla własnego zdrowia.

komputer, telefon - całe życie

3. Dom -interaktywna lista zadań

Pracując w domu zazwyczaj samoczynnie przechodzimy w tryb mieszania obowiązków domowych z zawodowymi. Chwila przerwy od pracy to wstawię pranie, ugotuję obiad. Z jednej strony super, bo w wolniejszych dniach bez szkody dla pracodawcy możemy sprawić sobie lżejszy wieczór. Gorzej, gdy prowadzisz własną działalność, w której zawsze jest wszystko na wczoraj, a w domu, szczególnie przy dzieciach dom staje się interaktywną listą zadań, w której zawsze jest coś do zrobienia, więc w jedynych przerwach jakie sobie robisz zmieniasz jedne obowiązki na inne wpadając w błędne koło braku odpoczynku. Jeśli Ciebie też to dotyczy pobierz bezpłatnego ebooka „Mama z biznesem, czyli 10 sposobów na organizację czasu pracy„.

4. Ruch

Pracując z domu w zasadzie możesz się kręcić tylko w trójkącie łóżko – biurko – łazienka – kuchnia.

w skrajnych sytuacjach nawet z pominięciem biurka. Taka redukcja ruchu jest niemożliwa stacjonarnie nawet, jeśli wykonujesz pracę biurową, do której dojeżdżasz autem z garażu do garażu. Z drugiej strony przy dobrej organizacji pracując zdalnie możesz mieć więcej czasu na prawdziwą aktywność fizyczną, choćby z uwagi na brak dojazdów do pracy.

5. Brak konieczności samoogarnięcia

Znasz opowieści o dziewczynach zawsze umalowanych, zrobionych, zadbanych, które w pandemii przestały się nawet myć? Filmiki, gdzie facet przychodzi na spotkanie online w marynarce od garniaka i slipach krążą po sieci. Pracować zdalnie możesz w piżamie. Nikt Cię nie widzi, więc jeśli nie masz potrzeby, ochoty, czasu to nie musisz się ogarniać. Czasami taka wolność jest super. W dni kołderkowe, kiedy za oknem ciemno, zimo, mokro i nie wiesz czy to wieczór, czy ranek masz możliwość zakopać się pod kołdrą z kubkiem herbaty i przetrwać. Tylko, uważaj, żeby przetrwanie nie zmieniło się w codzienną egzystencję. Po miesiącu spojrzysz w lustro nie poznając siebie i zapytasz kim jest ta zaniedbana kobieta.

Czy w związku z tym praca zdalna jest zła? Absolutnie. Ja ją uwielbiam, uważam, że jest rewelacyjną opcją dla kobiet, dzięki, której możemy więcej. Więcej zarabiać, więcej czasu spędzać z rodziną, więcej odpoczywać, więcej się uczyć, więcej się ruszać, więcej czasu spędzać z przyjaciółmi, więcej czasu poświęcać na hobby. Praca zdalna wymaga lepszej samoorganizacji, bardziej świadomego podejścia do życia. Samodzielnych, codziennych wyborów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *