Kobieta jako ekspertka?

Raport: Jesteś Ekspertką

Badanie Jesteś Ekspertką! Uwierz w to!

Niedawno miałam zaszczyt skomentować badanie Jesteś Ekspertką! Uwierz w to! Badanie sprawdzało to, czy kobiety czują się ekspertkami, czy zarabiają na swojej wiedzy i jakie mają obawy z tym związane.

W badaniu wzięło udział ponad 1000 kobiet. Większość w wieku 30 -50 lat, głównie z dużych miast, zdecydowana większość (90%) z nich ma wyższe wykształcenie, a ponad 40 % 10 lat doświadczenia. Podaję dane nieprzypadkowo. Pierwsze co przychodzi do głowy, to że są to kobiety pewne siebie, z dużą wiedzą i prawdopodobnie dużymi zarobkami. Ale…

Z badania wyszło, że tylko 19% zarabia na swojej wiedzy, a tylko co 10 kobieta oceniła się jako ekspertka na 5 w 5 stopniowej skali. Większość z nas boi się

  • krytyki kompetencji (63%)
  • ze nie robimy idealnie (62%)
  • wyceny swojej pracy  (60%)

Na dalszych miejscach znalazły się m.in. strach przed porażką, przed sprzedawaniem, czy krytyka wyglądu. Aż 60% kobiet uważa, że ich wiedza jest niewystarczająca.

Kobiety boją się krytyki kompetencji
Kobiety boją się krytyki kompetencji

Doświadczenia z pracy z kobietami ekspertkami

Moje osobiste doświadczenia pracy z kobietami potwierdzają te wyniki. W ciągu 2 lat pracy nie miałam klientki bez syndromu oszusta. Wszystkie uważamy, że wiemy za mało i lepiej siedzieć cicho bo się to wyda. Wielokrotnie byłam świadkiem jak moje klientki mówiły o swojej wiedzy „a to takie nic”, „to takie głupstwo”. Będę ekspertką jak się nauczę się jeszcze a, b, c, a gdy już poznajemy to czego nam brakowało odkrywamy morze kolejnych braków. Każda nowa wiedza pokazuje nam ile jeszcze możemy się nauczyć. Mamy tendencję do postrzegania siebie w dwóch kolorach – białym i czarnym. Jesteśmy super, albo beznadziejne. Nie ma nic pośrodku. Jesteśmy perfekcjonalistkami. Do bólu poprawiamy idealne produkty, treści, żeby tylko nikt się nie przyczepił do braku przecinka. Wiecznie musimy sobie udowadniać, że jesteśmy wystarczające.

Ja też tak mam. Też mam syndrom oszusta. Też jestem perfekcjonistką. Na szczęście można nad tym pracować. To dzięki własnej pracy zaczęłam nagrywać się do social mediów, prowadzę podcast, jestem współautorką książki. Nagrywanie pierwszych kilkusekundowych filmików zajmowało mi godziny, żeby wybrać coś wystarczającego!

Chcę żebyś wiedziała, że większość z nas ma podobne problemy, nie jesteś w tym sama. Da się działać mimo niewspierających przekonań. Można nad nimi pracować i iść do przodu budując pewność siebie.

Skąd się to bierze?

Czemu to właśnie kobiety mają problem z docenianiem siebie, swoje wiedzy i swoich osiągnięć?

Z rozmów z innymi kobietami wybrzmiewa przede wszystkim jedna myśl:

Wychowanie na grzeczną dziewczynkę

 Dziewczynka powinna być grzeczna, skromna, cicha, nie odzywać się niepytana, nie być zarozumiała, nie chwalić się i odpuszczać zamiast się kłócić.

Ciekawostką z jaką się także spotkałam jest syndrom wiedźmy. Mądre kobiety dawno temu były palone na stosie więc w genach mamy niewychylanie się. Tak jest dla nasz bezpieczniej. Nawet słowo wiedźma pochodzi od słowa wiedza i znaczy ta, która wie. Jak myślisz jest w tym ziarno prawdy?

Co możesz zrobić, gdy problem dotyczy Ciebie?

  1. Coaching – Nad syndromem oszusta, pewnością siebie czy niewspierającymi przekonaniami można pracować coachingowo.
  2. Książka Chcę WWWięcej – Książka o obawach i ich pokonywaniu, o zarabianiu na swojej wiedzy.

W odpowiedzi na raport Jesteś Ekspertką! Uwierz w to! Napisałyśmy książkę. Prawie 60 kobiet, autorek. Każda z nas napisała 1 rozdział na temat, w którym czuje się naprawdę mocna, żeby dać maksimum. Napisałyśmy książkę dla innych kobiet, które przeżywają to co my przeszłyśmy na drodze do bycia ekspertką i zarabianiu na swojej wiedzy. Napisałyśmy książkę dla kobiet, którym możemy pomóc w spełnieniu marzeń.  

O samych obawach jest 19 rozdziałów. 19 kobiet napisało o lęku przed porażką, wyglądzie, perfekcjonizmie, wykształceniu, odrzuceniu, wieku, wewnętrznym krytyku, pieniądzach, introwertyzmie, umiejętnościach, a to i tak nie wszystkie obawy jakie są opisane w książce. Kolejny moduł jest o pomysłach. Znajdziesz tam m.in. mój rozdział o tym skąd wziąć pieniądze na start działalności gospodarczej. Z kolei trzeci moduł jest o tym jak zarabiać na swojej wiedzy. Więcej informacji znajdziesz w opisie książki.

Pamiętaj jesteś ważna bądź odważna i jesteś ekspertką! Uwierz w to!

Pełen raport Jesteś Ekspertką! : http://olag.pl/raport2023

Źródło:  Ola Gościniak. (2023). Jesteś ekspertką! Uwierz w to! Raport z badania „Co powstrzymuje nas przed publicznym dzieleniem się wiedzą i zarabianiem na tym?”, Jestem Interaktywna, Poznań