Wirtualna Asystentka

Wirtualna Asystentka

Kim jest wirtualna asystentka? Jak nią zostać, od czego zacząć? Gdzie szukać klientów i czy da się z tego utrzymać? Te pytania zadałam Magdzie Steblewskiej z socialmanagerki.pl w swoim podcaście Jesteś Ważna Bądź Odważna. Naszej rozmowy możesz posłuchać m.in na Spotify i YouTube, a poniżej znajdziesz ją w formie do przeczytania.

Kim jest Wirtualna Asystentka?

Wirtualna asystentka jest prawą ręką przedsiębiorcy. Wspiera przedsiębiorcę w codziennych zadaniach, a te zadania zależą od indywidualnych ustaleń. Ich zakres może być bardzo różny od odpowiadania na maile, prowadzenie kalendarza, przez zarządzanie social mediami, strony internetowe, copywritting, po wsparcie przy umowach, czy rozliczeniach. Wirtualna asystentka nie jest pracownikiem etatowym i działa online.

Czy WA to dobra opcja dla mamy?

Będą wirtualną asystentką nie trzeba pracować codziennie po 8h, często nie są wymagane także określone godziny pracy. Zazwyczaj, chociaż to zależy od indywidualnych ustaleń z klientem można pracować np kilka godzin rano i później wieczorem, albo na drzemce dziecka, lub w czasie kiedy dziecko jest z w żłobku czy przedszkolu. Z uwagi na dużą elastyczność pracy zawód ten jest bardzo często wybierany przez mamy, które zaczynają świadczyć swoje usługi już będąc na macierzyńskim w małym zakresie godzinowym, a później są w stanie obsługiwać więcej klientów, lub w większym wymiarze godzinowym kiedy dziecko już więcej czasu spędza bez mamy.

Jak zacząć pracę jako wirtualna asystentka?

Dobrze zacząć od wewnętrznego przyjrzenia się sobie. Zastanowienia się co tak naprawdę potrafimy, co już robiłyśmy i co możemy zacząć robić od razu. Dobrze wziąć kartkę i długopis i rozpisać sobie umiejętności, które już mamy, z uwzględnieniem tego co lubimy robić. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze dotychczasowe doświadczenie nauczyło nas wielu przydatnych umiejętności. Ania, wspólniczka Magdy pracując w KFC nauczyła się rewelacyjnie przygotowywać procedury i obecnie jako WA zajmuje się m.in. właśnie procedurami. Od socialmanagerek można też uzyskać listę zadań, które może wykonywać wirtualna asystentka.

Gdzie szukać klientów?

Kluczowe, poza szukaniem klientów jest także wyjście do klienta. Dużo dziewczyn po prostu odpowiada na ogłoszenia zamieszczane w sieci. Magda i Ania rekomendują prowadzenie własnych social mediów. Pokazywanie siebie, swojej oferty i umiejętności sprawia, że klienci sami mogą nas znaleźć. Chętniej wchodzimy też w interakcje z osobami, z którymi czujemy flow.

Drugą ścieżką jest także odzywanie się bezpośrednio do firm ze swoją ofertą. Przedstawić czym możemy się zająć, w jaki sposób oraz jakie korzyści przyniesie to naszemu klientowi.

Warto także na początku współpracować ze znajomi. Zbierać od nich opinie, budować portfolio. Dzięki czemu łatwiej później przedstawiać zainteresowanym wyniki swoich działań.

Ile czasu zajmuje praca wirtualnej asystentki, żeby się z niej utrzymać?

To jest kwestia bardzo indywidualna, ponieważ zależy po pierwsze od naszych potrzeb, a po drugie od naszych stawek. Ważne przy ustalaniu swojej stawki jest to, że 8h pracy nie jest jednoznaczne z pracą 8h dla klienta. Przez 8h robimy przerwy choćby na toaletę, czy jedzenie i tego czasu nie wliczamy w rozliczenie z klientem. To nie etat.

Czy wirtualne asystentki korzystają z usług innych WA?

Bardzo często. Można oddelegować zadania, których nie lubimy, a inne dziewczyny się w nich super odnajdują. Oddajemy także zadania, które są nie z naszego zakresu np. bardziej doświadczona asystentka może delegować prostsze zadania dziewczynie wchodzącej na rynek, albo w drugą stronę korzystać ze wsparcia. Prowadząc większą firmę jak socialmanagerki.pl jest dużo pracy także do wewnętrznej obsługi firmy i tym też zajmują się wirtualne asystentki.

Protipy dla zaczynających przygodę z WA

  • Warto zacząć od nierejestrowanej działalności gospodarczej, żeby zobaczyć, czy jest to praca dla nas zanim założymy firmę. To jest też dobra opcja dla mamy zaczynającej dorabianie sobie jako wirtualna asystentka na macierzyńskim.
  • Na działalność wirtualnej asystentki można uzyskać dotację na start działalności, dzięki czemu mamy środki na reklamę swoich usług, sprzęt, czasami kursy, czy stronę internetową. Bywają też dotacje z pomostówką, gdzie mamy tez opłacany ZUS, dzięki czemu mamy mniejsze obciążenia firmy na start.